A Rendőrség Tudományos Tanácsa elnökének, Dr. Németh József r. ezredesnek a szervezésében 2014-ben útjára indult a Vezetői Akadémia. A kezdeményezés legfőbb célja, hogy a társadalom szereplőivel közvetlen kapcsolatban lévő rendőrségi vezetők olyan szakmai előadásokon vegyenek részt, amelyek segítik a legjobb vezetői gyakorlat kialakítását és fenntartását. A 2018. október 2-3-án, Balatonföldváron ötödik alkalommal megrendezett kétnapos programon elhangzott huszonegy előadás kiváló lehetőséget biztosított a vezetői munka hatékonyságának növelésére, a szakmai gondolkodás, valamint a szervezet belső kohéziójának az erősítésére.
Dr. Pozsgai Zsolt r. vezérőrnagy, személyügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes az elmúlt években megrendezett akadémiák pozitív tapasztalatait méltatta. Fontosnak tartotta a legjobb vezetői gyakorlat kialakítását. Hangsúlyozta, hogy a biztonság nem állandó, azért minden nap meg kell küzdeni. A jó vezető nemcsak működteti, hanem folyamatosan fejleszti a saját szervezetét a célok elérése érdekében.
Molnár Gábor r. ezredes, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy nemcsak jó rendőrré, hanem jó vezetővé is kell válnia a munkatársaknak.
Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár, oktatási főszemlélő a rendezvény egyik levezető elnöke a biztonságot rendészeti szempontból vizsgálta. Elmondta, hogy minden rendőri vezetőnek orvosi kifejezéssel élve fel kell állítania a kórelőzményt, a diagnózist és a terápiát, amikor új társadalmi jelenséggel találkozik. Fontosnak tartotta a parancsnokok számára rendelkezésére álló diszkrecionális jogkör alkalmazását.
Dr. Hegyaljai Mátyás, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára a nemzetközi kihívásokat vette számba a migráció kezelésében. Kiemelte: új kockázatot jelent, hogy az iszlám állam terroristái is megjelenhetnek a határokon. Az Európai Határ-és Parti Őrségről szóló rendelet módosítása során tízezer fős bevetési egység felállítása az elérendő cél. A Frontex műveleti állomány képzése, felkészítése meghatározó feladat a tagállamok területén.
Dr. Dsupin Ottó r. dandártábornok, az ORFK Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ igazgatója a rendőrségnél folyó oktatás és képzés helyzetét, rövidtávú stratégiai céljait vázolta a 2018-2020 közötti időszakra. A fontosabb feladatok közé tartoznak: a technikai eszközök biztosítása (taktikai házak, informatikai eszközök, szimulációs programok), a korszerű kiképzőhelyek kialakítása (lőterek, tanpályák, sportpályák), a korszerű módszerek alkalmazása és a kiképzés személyi feltételeinek a kialakítása.
Végezetül Dr. Németh József r. ezredes arra tett ígéretet, hogy a Vezetői Akadémia rendezvényei a jövő évben is folytatódnak.
Szöveg: Dr. Tóth Nikolett Ágnes