A Rendőrség Tudományos Tanácsa 2019. június 19-én Dr. Németh József PhD. r. ezredes, elnök vezetésével megtartotta soron következő ülését, melynek keretében együttműködési megállapodás aláírására került sor az Országos Rendőr-főkapitányság és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. között.
A Rendőrség Tudományos Tanácsa ülésén a Tanács tagjain túlmenően részt vett Dr. Balogh János r. vezérőrnagy, Dr. Birkner Zoltán, Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, Dr. Sabjanics István, Dr. Grasselli Norbert és Bognár Ildikó.
Dr. Németh József PhD. r. ezredes, köszöntötte a Rendőrség Tudományos Tanács tagjait és a meghívottakat. Felkérte a feleket az együttműködési megállapodás aláírására.
A hosszú távú együttműködés célja az eredményesebb és hatékonyabb rendvédelmi tevékenység, közös kutatás és fejlesztés végzése, a hazai, illetve nemzetközi kutatási és fejlesztési pályázatokon való sikeres részvétel továbbá a kutatás és fejlesztés eredményeinek biztonsági hasznosítása, valamint a Rendőrség munkájának segítése.
Dr. Balogh János r. vezérőrnagy úr, országos rendőrfőkapitány elmondta, hogy már régóta kapcsolatban van a rendőrség tudományos életével és támogatja a kutatási tevékenységeket. Elkötelezett híve a rendőrségi és a belügyi tudományos munkának. Számít rá, hogy a kutatásokba fektetett energia a hétköznapi megoldásokban meg fog térülni.
Főkapitány úr köszönetét fejezte ki a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. képviselőinek, kiemelte a megállapodás jelentőségét, továbbá sok sikert és eredményes kutatásokat kíván a Rendőrség Tudományos Tanácsa részére.
Dr. Németh József PhD. r. ezredes úr elmondta, hogy a Rendőrség Tudományos Tanácsa törekszik arra, hogy a kutatási eredmények a gyakorlati élet hasznára váljanak. Véleménye szerint minden módszernek, minden eljárásnak és minden újításnak az alapját a tudományos kutatási eredmények adják.
Dr. Birkner Zoltán úr a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vezetője gratulált a két aláíró félnek. Elmondta, hogy a magyar innovációs és kutatásfejlesztési infrastruktúra véleménye szerint jó helyzetben van. Az egyes kutató intézetek megfelelően működnek, de az a tapasztalat, hogy hiányzik az összekötő elem. A hatékonyság növelése érdekében meg kell teremteni e kapcsolatot, a kommunikáció és az együttműködés terén.
Az együttműködési megállapodás aláírását és a felszólalásokat követően Dr. Németh József PhD. r. ezredes úr megtartotta éves beszámolóját, melynek a fő gondolatai a következők voltak.
A 2018. év rendkívül tartalmas volt, számos rendezvényt szervezett és támogatott a Rendőrség Tudományos Tanácsa, melyek a következők voltak:
- „Vezetni és irányítani a digitális világban” című konferencia, mely során olyan témákat érintettek az előadók, mint a mesterséges intelligencia és a közszolgálat kapcsolata, az innováció, a kiberbiztonsági stratégia és felülvizsgálatának szükségessége, valamint a vezetés a digitális világban.
- ötödik alkalommal került megrendezésre a „Vezetői Akadémia” című konferencia.
- Körmenden megrendezésre került az „Új irányok és lehetőségek a toborzómunkában” munkacímű nemzetközi tudományos, szakmai konferencia.
- „III. Turizmus és biztonság” nemzetközi tudományos konferencia hagyományteremtő szándékkal, a 2016-ban indult nemzetközi konferencia-sorozat folytatása.
Rendőrség Tudományos Tanácsa által támogatott konferenciák:
- „A hazai migrációkezelés legújabb tapasztalatai”,
- „Turizmusbiztonság: a praxis és a teória mezsgyéin” tudományos konferencia,
- „ A XXI. század biztonsági kihívásai” nemzetközi, tudományos konferencia.
A 2018. évi pályázati felhívásra az előző évekhez képest sokkal nagyobb volt az érdeklődés és értékes tanulmányok születtek.
2018. évben megkezdődött „Az új belügyi vezető-kiválasztási és vezetőképzési rendszer hatékonyságvizsgálati módszertanának tudományos alapon történő elméleti kidolgozása” c. kutatás, melynek kutatásszervezője Dr. Malét-Szabó Erika PhD r. alezredes asszony.
A 2015-ben és 2016-ban megnyert Horizont 2020 Európai Uniós kutatási-fejlesztési projektek keretében 2018. évben tovább folytatódtak a kutatások a következő témákban:
- A német Integrált Kockázatelemzési Európai Virtuális Intézet (EU-VRi) által benyújtott, SMARTRES (Kritikus Infrastruktúrák Védelme – Smart Resilience Indicators for Smart Critical Infrastructures) nevet viselő pályázat.
- A görög/luxemburgi European Dynamics SA cég által benyújtott, I-BORDER (Hordozható Intelligens Ellenőrző Rendszer) nevet viselő pályázat.
- Horizont 2020 Biztonságos Társadalmak kategórián belül nevesített „Határbiztonság és Külső Biztonság” fejezet alatt a portugál TEKEVER cég által benyújtott, ROBORDER (Határőrizeti célú autonóm robotrajok) nevet viselő pályázat.
- A Biztonságos Társadalmak kategórián belül nevesített „Határbiztonság és Külső Biztonság” fejezet alatt a görög CERTH (Görög Kutatási és Technológia Központ) kutatóintézet által benyújtott, SMILE – korábban COBE (Európai határok „okos” mobilitásfejlesztése) elnevezést viselő pályázat.
A 2018. évi beszámolót követően Dr. Sabjanics István úr bemutatta az irányítása alá tartozó 2019. május 01-el megalakult Tudománystratégiai és -koordinációs Főosztályt. Tájékoztatást adott a mesterséges intelligencia munkacsoport munkájáról. Elmondta, hogy a munkacsoport elkészített egy szakmai anyagot, ami az egész ágazatot lefedi, emellett rendeztek már egy workshop-ot is, ahol a rendőrséget Dr. Nemes Zoltán képviselte.
Dr. Németh József Phd. r. ezredes, a Rendőrség Tudományos Tanácsa elnöke kérte a testülettől a 2018. évi tevékenységről szóló beszámoló elfogadását, amelyet a Tanács egyhangúlag elfogadott.
Dr. univ. Dsupin Ottó r. dandártábornok egyetértésével Dr. Németh József PhD. r. ezredes úr javasolta Fülöp István r. őrnagy urat a Rendőrség Tudományos Tanácsa titkári feladatainak ellátásra. A javaslatot a Tanács egyhangúan elfogadta.