Közel két és fél évtizede annak, hogy Szent László király ünnepnapja alkalmából a Magyar Rendészettudományi Társaság Határrendészeti Tagozat és a Magyar Hadtudományi Társaság Határőr Szakosztály Pécsi Szakcsoportja rendészeti konferenciát szervez. Idén a tudományos tanácskozást június 27-én, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán tartották „A rendészet tudománya és gyakorlata” címmel. Megnyitójában a pécsi szakcsoport elnöke, Zámbó Péter nyugállományú rendőr ezredes kiemelte, hogy a konferencia célja a Magyar Rendészettudományi Társaság megalakulásának 20. évfordulója előtt is tisztelegve a rendészet általános, valamint szakágazati tudományos művelésével összefüggésben keletkezett teoretikus, illetve pragmatikus eredmények bemutatása és megvitatása. Dr. Fábián Adrián dékán köszöntőjében méltatta a konferenciasorozat jelentőségét és tudományos értékeit, majd Kovácsné dr. Szekér Enikő személyügyi helyettes államtitkár ismertette dr. Pintér Sándor belügyminiszter fővédnöki köszöntő levelét.
A konferencia plenáris részében az előadók a rendészet dimenzióit elméleti és gyakorlati aspektusból közelítették meg. Dr. Janza Frigyes nyugállományú rendőr vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár „A rendészettudomány a globalizáció sodrában” témakörben fejtette ki a gondolatait, Dr. Finszter Géza nyugállományú rendőr ezredes, professor emeritus pedig a „A tudomány józan esze” címmel tartott gondolatébresztő előadást.
A következő részt dr. Gömbös Sándor rendőr dandártábornok, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság főigazgatója nyitotta a „Menekült vagy migráns? Rendészeti összefüggések a menekültügyi jogalkalmazásban” című előadásával, majd Dr. Barabás Andrea Tünde egyetemi tanár, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatója következett „Kriminológia és rendészettudomány” témával. Ezt követően Dr. Michalkó Gábor egyetemi tanár, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola vezetője „Jelentés a hazai turizmusbiztonság-kutatás zászlóshajójáról” témakörben mutatta be a kutatási eredményeket, akit a plenáris ülés zárásaként Dr. Fenyvesi Csaba, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Büntető és Polgári Eljárásjogi Tanszék egyetemi tanárának „Beszélő hiánynyomok” című előadása követett.
A délutáni programban öt szekcióülés kapott helyet: „A rendészet tudománya és gyakorlata” szekciót Dr. Gaál Gyula, a „Rendészeti innovációk és gyakorlatok” szekciót Dr. Fórizs Sándor, a „Rendészeti szegmensek és praxisok” szekciót Dr. Mágó András, a „Bűnügyi tudományok gyakorlata” szekciót Dr. Mohay Ágoston, „A kriminalisztika tudománya és szakértelme” szekciót Dr. Fenyvesi Csaba vezette.
A tudományos fórum nagyszerű lehetőséget biztosított a résztvevőknek, hogy interaktív módon vitassák meg a rendészettel kapcsolatos tevékenység időszerű helyzetét. A konferencia tudományos értékeinek megörökítése céljából a plenáris-, illetve a szekcióüléseken elhangzott előadások tanulmányszerű változatai a konferenciát követően a Pécsi Határőr Tudományos Közlemények (HU ISSN: 1589-1674) huszonhatodik számában jelennek meg.
A KONFERENCIA KIEMELT TÁMOGATÓJA
Rendőrség Tudományos Tanácsa
A KONFERENCIA TÁMOGATÓI
Magyar Rendészettudományi Társaság
Magyar Hadtudományi Társaság
Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Belügyi Tudományos Tanács
Pécsi Tudományegyetem
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
Baranya Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése
Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata
Alapítvány a Rendvédelmi és Magánbiztonsági Oktatásért és Kutatásért (REMOK)
Pécs-Baranya Közbiztonsági Alapítvány
Szent László Alapítvány a határőrökért
Pécsi Akadémiai Bizottság (PAB) IX. Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottsága
Bűnügyi Tudományok Munkabizottsága