A rendészeti korrupciót kutatják

Rendészeti korrupció-ellenes kutatócsoport alakult a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

A Rendőrség Tudományos Tanácsa és az NKE Rendészetelméleti Kutatóműhelye által létrehozott szervezet az állam korrupció-ellenes tevékenységét és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktató-kutató munkáját is erősítheti.

A rendészeti szakma és a társadalom elvárása is, hogy egyre hatékonyabb legyen a korrupció elleni küzdelem. Ennek kutatására hozott létre április 14-én egy állandó szakmai fórumot a Rendőrség Tudományos Tanácsa és az NKE Rendészetelméleti Kutatóműhelye. Az együttműködés egyik fontos célja, hogy a képzésbe is bekerüljön a rendészeti korrupció elleni küzdelem. A kutatócsoport alakuló ülésén Németh József alezredes elmondta: a Rendőrség Tudományos Tanácsa tavaly nyáron alakult meg. A szervezet elnöke szólt az eddigi tevékenységükről, amelynek része a korrupció elleni küzdelem is, ennek egyfajta eredményét jelentik a témakörben született tudományos dolgozatok. A kutatócsoport felállítása kapcsán megjegyezte: az eddigi rendészeti korrupcióellenes kutatásokat összegezni kell, és ebből lehet egy új programot kidolgozni.

A rendezvényen részt vett Janza Frigyes ny. rendőr vezérőrnagy is, aki szerint a korrupció kutatása nagyon fontos, de egyben nagyon nehéz feladat is. Az NKE Fenntartói Testületének tagja szólt azokról a modern pszichológia által kidolgozott technikákról, amelyek segítségével ma már 90 százalék fölötti pontossággal lehet azonosítani a korrupciós hajlamot. A vezérőrnagy szerint ezekbe a kutatásokba a Nemzeti Közszolgálati Egyetem is bekapcsolódhat, a hamarosan felálló magatartástudományi intézete révén. Janza Frigyes megjegyezte azt is, hogy a korrupció elleni küzdelmet nem lehet csak tudományos alapon kezelni, hanem nélkülözhetetlenek a hétköznapi, szakmai tapasztalatok is.

Christián László, az NKE Rendészetelméleti Kutatóműhely vezetője szólt arról, hogy a most létrejövő kutatócsoportban a fiatal kutatóktól a rendőrtábornokokig, a kriminológustól a büntetés végrehajtásban dolgozó pszichológusig számos szakember vesz részt. A munka során összegyűjtik a rendészeti korrupcióval kapcsolatos korábbi kutatásokat, létrehoznak egy átfogó forrásjegyzéket, majd megalkotnak egy problématérképet. Ezek figyelembevételével szeretnének egy korrupció-ellenes programot kidolgozni, amelyben kiemelt szerepet szánnak az oktatásnak, nevelésnek is. Az egyetemi docens szerint érdemes megvizsgálni azt is, hogyan működnek együtt a korrupció elleni küzdelemben az állam erre felhatalmazott szervei és el lehetne gondolkozni a civil szervezetek bevonásán is. Christián László szerint nélkülözhetetlen a kutatási módszertan bővítése a külföldi példák figyelembevételével.

A rendészeti korrupció-ellenes kutatócsoport a tervek szerint évente két alkalommal tart majd ülést. A csoport munkájában résztvevők először javaslatot tesznek a kutatási területekre, majd kisebb teamekben kezdik el a kutatói tevékenységet. A Rendészetelméleti Kutatóműhely honlapján elérhetőek lesznek majd a korábbi, és a munkacsoport által kimunkált anyagok, eredmények.

Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem – Szöveg: Szöőr Ádám