„Az akadémia a tudás fellegvára”

„A rendezvény célja, hogy erősítsük a szervezetünk kohézióját” – fogalmazott Dr. Németh József PhD. r. alezredes, a Rendőrség Tudományos Tanácsának az elnöke a Balatonföldváron szervezett Vezetői Akadémián.

Dr. Piros Attila r. dandártábornok, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője hangsúlyozta, hogy a vezetés a legrégebbi művészet, tudomány, a vezető működteti és fejleszti a saját szervezetét, melyhez a jog csak uralmat ad, a tudás hatalmat, az akadémia pedig a tudás fellegvára.

Új típusú biztonsági fenyegetésekről beszélt Prof. Dr. Padányi József mk. dandártábornok, az NKE tudományos rektorhelyettese. Felhívta a figyelmet az éghajlatváltozásra, a fogyatkozó erőforrásokra. A migráció vonatkozásában elmondta, hogy a világon több mint száz helyen van kerítés, amely határokat véd, vagy határokat zár le. „ A terrorizmus a polgárokon gyakorolt szándékos, módszeres erőszak, melynek során 2014-ben tizennyolc ezren vesztették életüket.”
Dr. Hegyaljai Mátyás a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkára a tömeges migráció kezelésének kormányzati tapasztalatait vette számba előadásában. „104 különböző állampolgárságú személy jött be az elmúlt évben, ennyi országban viszont nincs konfliktuszóna, csupán egy jobb élet reményében érkeznek hozzánk.”

A migráció trendjei, okai és kezelésének lehetőségei című könyvet Prof. Dr. Sallai János és Dr. Ritecz György szerzők mutatták be. A szerzők emlékeztettek: a legális migráció megháromszorozódott, már a 240 millió főt is meghaladja. A 22 milliós szír lakosságból 4 millióan hagyták el az országot. „A világon közel 20 millió menekült él, az emberiség 1, 1 milliárd lakosa nem jut jelenleg elegendő vízhez.”

Dr. Dsupin Ottó r. dandártábornok, az ORFK ROKK igazgatója szerint a válságot a lehető legalacsonyabb szinten kell kezelni. Felidézte, hogy jelenleg 38 fő szolgál polgári válságkezelő missziókban. A dandártábornok szerint a globális világban aligha beszélhetünk helyi biztonságról.

Prof. Dr. Korinek László akadémikus szerint egy nagy korszak zárult le Katona Géza, Déri Pál és Kertész Imre halálával, egy olyan korszak, amely hetven évig tartott. „Kilencven éves lenne idén Kertész Imre ny. r. dandártábornok, aki a BSZKI alapítója volt” – hangoztatta az MTA rendes tagja, majd elmondta, hogy értelmiségi családba született, szép tudományos pályaívet írt le. A háború éveit követően orvosi egyetemre jelentkezett, végül jogász lett. 1953-tól rendszeresen publikált, mindvégig távol tartotta magát a szélsőségektől, független, autonóm gondolkodó, értelmiségi maradt élete végéig.

Rendészettudományi kutatásairól beszélt Prof. Dr. Finszter Géza egyetemi tanár, különös tekintettel a rendőri jelenlétről a hátrányos helyzetű településeken. Elmondta, hogy a legnagyobb létszámmal rendelkező rendőrség sorába tartozunk az EU-ban, az ötödik helyet foglaljuk el a “rendőrsűrűség” szempontjából. A rendőri jelenlét a szubjektív biztonságérzetet növeli. “Biztonságot ugyanakkor csak az a rendőr tud garantálni, aki maga is biztonságban van.”

Prof. Dr. Herke Csongor egyetemi tanár a büntetőeljárás gyorsítását, egyszerűsítését jelölte meg az új büntetőeljárási törvény fő céljaiként. Majd beszélt az elektronikus kapcsolattartás fő szabályairól, a kényszerintézkedésekről.

“A büntetőeljárási törvény kodifikációs szempontból dinamikus törvény és konfliktusos” – hangsúlyozta Dr. Miskolczi Barna, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa. Elmondta, hogy 1700 normát érintettek az eddigi módosítások, ezért a novelláris módosítás nem vezetett volna eredményre. A tisztességes eljárást egy abszolút mércének tartja Dr. Miskolczi Barna. Szelei Pál r. ezredes, az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztályának a vezetője a nyomozás időtartamának kontrollálásáról beszélt, a bűnjelkezelés új alapokra helyezéséről, hangsúlyozta, hogy az ügyek hatvan százaléka négy hónapon belül befejeződik. “A nyomozás akkor fejeződik be időben, ha van benne egy ügyészi, vagy egy szigorú parancsnoki kontroll.” Felidézte: a távmeghallgatás jogintézményével összefüggésben a szervezet 54 ezer olyan eljárási cselekményt végzett, amelyet az egyik hatóság megkeresésére egy másik hatóság végzett el, melyekből 40 ezer tanúkihallgatásra irányult.

Dr. Balogh János r. vezérőrnagy, a Készenléti Rendőrség parancsnoka szerint az a legjobb gyakorlat, ami adott helyen, adott kihívásoknak megfelelően a legnagyobb eredményeket hozza. “Nincs kiszámíthatóság és állandóság a tömeges méretű illegális migrációban, ahogyan nincsenek időbeli és mennyiségi korlátok sem.”

A parancsnoki fórumot követően az akadémia második napján szó volt még – többek között- az egyéni és szervezeti teljesítményértékelésről, az igazságügyi szakértésről és a tisztjelölti jogállás bevezetéséről a rendészettudományi képzésben, melyről Dr. Kovács Gábor r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese fogalmazta meg gondolatait. Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár levezető elnökként működött közre.

A rendezvényen Dr. Németh József r. alezredes, a Rendőrség Tudományos Tanácsának az elnöke számára Papp Károly r. altábornagy, országos rendőrfőkapitány 50. születésnapja alkalmából dísztőrt adományozott, melyet Dr. Balogh János r. vezérőrnagy, a Készenléti Rendőrség parancsnoka adott át.

Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar
Szöveg: Dr. Tóth Nikolett Ágnes