A Rendőrség Tudományos Tanácsa szervezésében 2019. október 2-3-án, Balatonföldváron hatodik alkalommal megrendezésre került a Vezetői Akadémia. Dr. Németh József PhD. r. ezredes a Rendőrség Tudományos Tanácsa elnöke köszöntő beszédében elmondta, hogy az előző évekhez hasonlóan a rendezvény elődleges célja, hogy a társadalom szereplőivel közvetlen kapcsolatban lévő rendőrségi vezetők olyan – tudósok, közéleti szereplők, szakmai vezetők által tartott – előadásokon vegyenek részt, amelyek segítik a legjobb vezetői gyakorlat kialakítását és fenntartását. A program továbbá lehetőséget biztosít a vezetői munka hatékonyságának növelésére, a szakmai gondolkodásra és a szervezet belső kohéziójának erősítésére.
A rendezvény egyik levezető elnöke Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár, oktatási főszemlélő kiemelte a rendészeti képzés fontosságát és a vezetők szerepét a rendőrség rendszerében.
A kétnapos programon tizenöt előadásán a résztvevők betekintést kaptak a magyar rendészet történetébe, valamint a világ jelenlegi biztosági kihívásaiba, továbbá a rendőrség előtt álló új feladatokba. Több előadás foglalkozott a kiberbiztonság témakörével és a kiberbűncselekmények nyomozásával kapcsolatos új szemlélettel. Emellett ismertetésre került az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság feladatrendszere, valamint bemutatásra került a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tevékenysége is. A résztvevők betekintést kaphattak továbbá a vezetés-irányítás új kihívásiba és azok újszerű megoldásaiba.
Dr. Balogh János r. vezérőrnagy, országos rendőrfőkapitány a vezetőknek parancsnoki fórumot tartott. A fórum interaktív mivolta miatt a résztvevőknek lehetőségük volt kérdéseket feltenni és véleményeket megosztani. Országos rendőrfőkapitány úr elmondta, hogy a rendőrségnek új kihívásokkal kell szembenéznie mind a digitalizálódás, mind a generációk közti különbségek miatt. Ezen új kihívások pedig új vezetési szemléletmódot is igényelnek.
Dr. Kiss Attila r. dandártábornok, Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) főigazgatója tájékoztatást adott az OIF – új rendvédelmi szerv – megalakulásának jogszabályi hátteréről, feladatiról és hatásköréről.
Polcz Attila pü. dandártábornok, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) rendészeti szakfőigazgatója pedig betekintést adott a NAV feladatrendszerébe.
A programok keretében két kiemelkedő vezetéselméleti előadáson vehetett részt a hallgatóság: az egyiket Dr. Sipos Gyula r. vezérőrnagy, Zala Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, a másikat Molnár Gábor r. ezredes, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője tartotta.
A magyar rendészet történetébe Prof. Dr. Sallai János r. ezredes, Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi tanára adott betekintést.
A rendészet belső oktatási rendszerének aktualitásairól és az oktatás jövőjéről Krauzer Ernő r. ezredes úr, a Belügyminisztérium Rendészeti Vezetőkiválasztási, Vezetőképzési és Továbbképzési Főosztály főosztályvezetője tartott előadást.
Prof. Dr. Fenyvesi Csaba, Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanár előadásában bemutatta a kriminalisztika tendenciáit, jelenét, múltját és jövőjét
A humánigazgatási terület aktualitásairól Dr. Lódi-Sipos Edina ro. ezredes, a Rendőrség vezető főorvosa, rendvédelmi tisztiorvos, az ORFK Személyügyi Főigazgatóság, Egészségügyi Szakirányító és Hatósági Főosztály főosztályvezetője és Dr. Czene Csaba r. alezredes, az ORFK Személyügyi Főigazgatóság Személyügyi Főosztály főosztályvezetője adott tájékoztatást.
A rendészeti szakterület egyik nagy kihívását, a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság mérkőzések megrendezésének, biztosításának rendőrségi feladatait Lakatos Tibor r. ezredes, az ORFK Rendészeti Főigazgatóság, Közrendvédelmi Főosztály főosztályvezetője mutatta be.
Dr. Szelei Pál r. ezredes, az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztály főosztályvezetője ismertette a büntetőeljárási törvény aktualitásait.
A Tömegrendezvények biztosításának rendőrségi feladatairól, a FINA vizes Világbajnokság megrendezésének, biztosításának tapasztalatairól Dr. Fényes Gábor r. alezredes, Készenléti Rendőrség, Hivatal, Koordinációs és Panaszügyi Osztály osztályvezetője tartott beszámolót.
A Vezetői Akadémia zárásaként Dr. Németh József PhD. r. ezredes reményét fejezte ki, hogy a rendezvénysorozatot jövőre is sikerül megrendezni, az Akadémia előadásai újabb ismeretekkel fogják bővíteni és erősíteni a rendőri vezetők – parancsnokok vezetői gyakorlatát.