2021. február 26.
2021. október 26., 28.
A Belügyi Tudományos Tanács és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet közös szervezésében 2021-ben negyedik alkalommal került megrendezésre a Kiberbiztonsági Játs(s)zMa elnevezésű kétnapos, információbiztonság-tudatosító vetélkedő. Ez évben csatlakozott a szervezők köréhez a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság is. Az eseményt szakmailag a PricewaterhouseCoopers Kft., valamint a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ támogatta.
A vetélkedő célja az ágazatban dolgozók és a különböző oktatási szinteken részt vevő tanulók és hallgatók számára az információbiztonság-tudatosság elmélyítése, a defenzív biztonsági kultúra meghonosítása.
A vetélkedőre 2021. október 26-án és 28-án került sor, a résztvevők idén már négy kategóriájában: a célcsoportok köre bővült az egészségügyi köznevelési, valamint számos felsőoktatási intézménnyel.
A vetélkedő célcsoportjai 2021. október 26-án délelőtt a belügyi-rendészeti ismereteket és vízügyi ismereteket oktató köznevelési intézmények, délután az egészségügyi köznevelési intézmények tanulói voltak, 3 fős csapatokat alkotva.
A vetélkedőn 2021. október 28-án délelőtt a rendvédelmi technikumok és felsőoktatási intézmények, délután a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek részéről delegált 3 fős csapatok vettek részt.
A vetélkedő idén is digitális formában került megrendezésre.
A vetélkedő játékvezetője immár negyedik alkalommal Keleti Arthur, az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás alapítója, elnöke, valamint társjátékvezetőként Tóth Tamás nb. főhadnagy, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Koordinációs és Műveleti Igazgatóságának kiemelt főreferense volt.
A zsűri elnöke Prof. Dr. Rajnai Zoltán, Magyarország kiberkoordinátora, a Belügyi Tudományos Tanács Digitális Biztonságtudatosság Munkacsoport vezetője, a zsűri tagjai Dr. Bencsik Balázs nb. ezredes, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet igazgatója, Gyimesi Csaba, a PricewaterhouseCoopers Kft. kibervédelmi szolgáltatásokért felelős igazgatója, valamint Dr. Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézet vezetője voltak. A vetélkedő alatti zavartalan technikai működést és lebonyolítást Oláh László, a Streamnet Zrt. főmérnöke, Dr. Bányász Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ÁNTK Közszervezési és Infotechnológiai Tanszék munkatársa és hallgatói biztosították.
A vetélkedő feladatai egy felhőalapú fájlmegosztó felületen kerültek elhelyezésre, mely egyrészt a zsűri tagjai számára tette elérhetővé a feladatok részletes megismerését, valamint a vetélkedő lebonyolításával kapcsolatos dokumentumokat (forgatókönyv, pontozási rendszer, csapatok és feladataik beosztása), másrészt a játékosoknak csapatonként és feladatonként rendszerezte a vetélkedő menetét. A fájlmegosztó felületen kívül egyes feladatok megoldásához szükség volt a Kahoot e-learning-es felület, a közösségi média egyes platformjainak, valamint a PricewaterhouseCoopers Kft. online szabadulószobájának hozzáféréséhez is. A fájlmegosztó felületen közvetlenül a vetélkedő kezdetekor váltak ismertté a feladatok a csapatok számára, csapatonkénti és feladatonkénti bontásban.
A vetélkedő helyezettjei a belügyi-rendészeti ismereteket és vízügyi ismereteket oktató köznevelési intézményekben tanulók esetében:
I. helyezett: Dékáni I. (Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum)
II. helyezett: Bláthy csapat (TSZC Bláthy Ottó Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium)
III. helyezett: Babérokra törők (BMSZC Than Károly Ökoiskola és Technikum).
A vetélkedő helyezettjei az egészségügyi köznevelési intézmények csapatainak versenyén:
I. helyezett: Kapucnis legyek (SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola)
II. helyezett: BlaViVi (Karcagi SZC Teleki Blanka Gimnázium, Technikum és Kollégium)
III. helyezett: RW-KIBER (Boros Poloska) (Semmelweis Egyetem Raoul Wallenberg Többcélú Szakképző Intézménye).
A vetélkedő helyezettjei a rendvédelmi technikumok és felsőoktatási intézmények hallgatóinak versenyén:
I. helyezett: Zsiltomo (Nemzeti Közszolgálati Egyetem)
II. helyezett: Blue Monkeys (Nemzeti Közszolgálati Egyetem)
III. helyezett: ASN (Nemzeti Közszolgálati Egyetem).
A vetélkedő helyezettjei a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek versenyén:
I. helyezett: Hack_Tor (Nemzeti Védelmi Szolgálat)
II. helyezett: Rébuszok (Alkotmányvédelmi Hivatal)
III. helyezett: Protiánok (Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ).
2021. november 3-4.
A Belügyi Tudományos Tanács immár tizenegyedik alkalommal szervezett tematikusan a biztonságpolitika aktuális kihívásait vizsgáló tudományos-szakmai konferenciát, ez alkalommal is a Doktoranduszok Országos Szövetsége társszervezésében, Emberközpontú mesterséges intelligencia címmel.
A konferencia kitűzött célja volt, hogy a meghívott előadók által képet adjon a résztvevőknek a mesterséges intelligencia ritkábban érintett kérdéseiről, a műszaki fejlesztéseken túl társadalomtudományi megközelítésben; mint például az emberközpontú intelligens társadalom, az emberiség jóllétét szolgáló mesterséges intelligencia megoldások, a mesterséges intelligencia fejlesztésének és alkalmazásának megbízhatósági, jogi és etikai vetületei, a mesterséges intelligencia alkalmazások által indukált társadalmi változások, valamint számos további izgalmas kérdések, amelyekre a résztvevők a plenáris ülés, a panelbeszélgetés és az e-poszter szekció keretében kaphattak választ.
A konferencia – tekintettel a járványügyi helyzetre – hibrid formában került megrendezésre, mely egyúttal az Európai Kiberbiztonsági Hónap magyarországi kampányának hivatalos zárórendezvénye, valamint a Magyar Tudomány Ünnepe 2021 rendezvénysorozat belügyi fejezet nyitó eseménye is volt.
A konferencia időpontja: 2021. november 3-4.
Helyszín:
hibrid formában, Belügyminisztérium, Márványaula, VIKI videokonferencia-rendszer
Szervező:
Társszervező:
Doktoranduszok Országos Szövetsége
2021. november 12.
A Belügyi Tudományos Tanács 2018. évben kezdte meg Az X, Y és Z generáció jellemzőinek, tanulási stílusainak, stratégiáinak, információs műveltségének vizsgálata, adekvát tanulási környezet, generáció-specifikus oktatásmódszertan implementálása, különös tekintettel a rendészeti oktatási rendszerre (2018-2020) című kutatását. A 2020. év elejétől a BTT Generáció-specifikus oktatás-módszertani Munkacsoport keretein belül folyik a szakmai munka.
A kutatás első szakasza – A net-generációk tanulási jellemzőinek és az oktatók digitális kompetencia mutatóinak kvalitatív vizsgálata címmel – 2019-ben lezárult, a második szakasz – Az online, digitális távoktatásra történő átállás gyakorlatának vizsgálata címmel – a 2020. évben a COVID-19 vírus terjedése és az iskolalátogatás korlátozása miatt egy módosított, az eredeti kutatási tervekhez képest új felmérést eredményezett. A kutatási eredmények ismeretében a Munkacsoport a 2021. évben Adekvát tanulási környezet, generáció-specifikus oktatásmódszertan kialakítása és bevezetése címmel és fókusszal folytatta munkáját, majd egy workshop keretében zárta a kutatást.
A workshop-ra 2021. november 12-én került sor, a kutatásvezető (Dr. Sabjanics István), a kutatócsoport (Dr. Nádasi András és Tari Annamária), és a kutatásban érintett szervek részvételével. A workshop-on a kutatási eredmények rövid összegzését követően a szakmai Műhelyek (az Oktatástechnológiai Műhely, Dr. Nádasi András vezetésével; a Szakmódszertani Műhely, Pinczésné Kiss Klára r. ezredes vezetésével; a Pszichológiai Műhely, Tari Annamária vezetésével) beszámoltak eredményeikről, előadás hangzott el Az online tanulás, a távoktatás helye és szerepe a rendvédelmi oktatási rendszerben – oktatásigazgatási és szakmódszertani aspektusok címmel Rácz György c. tű. ezredes, a Belügyminisztérium Közszolgálatfejlesztési és Stratégiai Főosztály, Oktatásigazgatási Osztály osztályvezetőjének előadásában. Ezt követően bemutatásra került (Csernai Zoltán révén) a Digitális Oktatási módszertár a Rendvédelmi Képzéshez – Adat-, és tudásbázis (DORKA) platform tesztfelülete, majd a Digitális oktatás a rendvédelmi képzésben című pályázat eredményhirdetése és az elismerések átadása történt meg (átadó: Pinczésné Kiss Klára r. ezredes, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ igazgató-helyettese). A program zárásaként ismertetésre kerültek a 2022. és a 2023. évre tervezett további célok és feladatok.
2021. november 19.
Helyszín:
online
Szervező:
BTT Bűnügyi és krimináltaktikai aktualitások az új Be. tv. tükrében Munkacsoport
Társszervező:
NKE Rendészettudományi Kar Büntető-eljárásjogi Tanszék
241 KB
2021. november 26.