A Belügyi Tudományos Tanács és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet közös szervezésében hatodik alkalommal került megrendezésre 2024 októberében a Kiberbiztonsági Játs(s)zMa elnevezésű, immár három napos információbiztonság-tudatosító vetélkedő, mely az Európai Kiberbiztonsági Hónap magyarországi kampányának része.
Az eseményt szakmailag a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar, a Magyar Egészségügyi Menedzser Társaság, valamint az Egészségbiztonság Nemzeti Labor Adatvezérelt Egészség Divízió támogatta. Az egészségügyi csapatok különdíjait a Roche (Hungary) Ltd., az ALVERAD, a TIGRA Informatika és a MultiContact Consulting Kft. biztosította.
A vetélkedőre 2024. október 21-én, október 24-én és október 25-én került sor, online formában.
A vetélkedő első napjának délelőttjén a belügyi-rendészeti ismereteket oktató köznevelési intézmények tanulói, délután az egészségügyi köznevelési intézmények tanulói játszottak. A vetélkedő második napjának délelőttjén a rendvédelmi technikumok tanulói és a felsőoktatás hallgatói, délután a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek részéről delegált jelentkezők vettek részt. A vetélkedő harmadik nap délelőttjén az egészségügyi dolgozók (kizárólag a centrumkórházak és irányított intézmények; az irányító vármegyei intézmények, kórházak; az országos intézetek; a klinikák dolgozóit) vetélkedtek egymással.
A vetélkedőre kizárólag 3 fős csapatok jelentkezhettek, átlagos informatikai, felhasználói ismeretekkel.
A jelentkezés online regisztrációval történt a vetélkedő weboldalán keresztül.
A vetélkedőre összesen 119 csapat jelentkezett az öt kategóriában:
- a belügyi-rendészeti ismereteket oktató köznevelési intézményekben tanulók 17 csapattal
- az egészségügyi köznevelési intézményekben tanulók 26 csapattal
- a rendvédelmi technikumok és a felsőoktatási intézmények diákjai 27 csapattal
- az egészségügyi dolgozók 35 csapattal jelentkeztek
- a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek részéről 14 csapat regisztrált.
A vetélkedőn kategóriánként 12 csapat vehetett részt a játékban, ezért mindegyik kategóriában selejtezőt tartottunk. A selejtezőn 113 csapat vett részt.
A vetélkedő játékvezetője immár hatodik alkalommal Keleti Arthur, az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás alapítója, elnöke, valamint Bor Olivér, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága kiberbiztonsági szakértője volt.
A zsűri elnökei Szabó Lajos, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet, igazgató; Marsi Tamás, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet Eseményészlelési Szakterület, főosztályvezető; Dr. Munkácsi Viktor, Nemzetibiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet Incidenskezelési Főosztály vezetője volt.
Zsűritagként Alföldi Judit, TIGRA Kft., Információbiztonsági Üzletágvezető; Dr. Bányász Péter, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, egyetemi docens, kutató; Mázi Miklós, Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ, vezető szakértő; Dr. Váczi Dániel, Cyex OÜ társ-alapító; Kincses Károly, Idomsoft Zrt., központi IT Biztonsági Divízióvezető; Dr. Palicz Tamás, Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzser Központ, stratégiai igazgató-helyettes, valamint Dr. Joó Tamás, Semmelweis Egyetem Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság, elnökhelyettes tisztelték meg a vetélkedőt szakértelmükkel.
A vetélkedő alatti zavartalan technikai működést és lebonyolítást Antal Ákos (Streamnet Zrt. IT rendszermérnök) biztosította. A vetélkedő lebonyolítása során közreműködött még Hankó Viktória (NKE doktoranda) és Bányász-Váczi Kincső Boróka (NKE) .
A vetélkedő feladatai egy felhőalapú fájlmegosztó felületen (Google Drive) kerültek elhelyezésre, mely elérhetővé tette a feladatok és instrukciók, a forgatókönyv, a csapatbeosztás részletes megismerését mind a zsűri tagjai számára, mind a játékosok számára, valamint korlátozott hozzáféréssel elérhetővé vált a zsűri beosztása és a feladatok értékelési rendszere. A fájlmegosztó felületen kívül egyes feladatok megoldásához szükség volt a Kahoot e-learning-es felületre és a Cyex OÜ digitális platformjára, valamint a vetélkedő online felületén működő chat-funkció folyamatos használatára.
A játékban összesen 55 csapat vett részt, 163 fővel.
A résztvevőknek különböző feladatot kellett megoldaniuk két játékvezető közreműködésével, a feladatok megoldásait zsűri pontozta. A játékosoknak szóló fájlmegosztó felület közvetlenül a vetélkedő kezdetekor vált elérhetővé a csapatok számára.
A csapatok a játékok során pontokat gyűjtöttek, a vetélkedő eredményeit a zsűrielnökök hirdették ki a verseny végén. Idén a helyezések között csak néhány pontnyi különbség volt, szoros volt a verseny, illetve jelentős a holtversenyben levők száma is. A győztes csapat – kategóriánként – elnyerte a vándorkupát, valamint az első három helyezést elért csapatokkal együtt díjazásban, minden résztvevő pedig oklevélben részesült. Különdíjak is kiosztásra kerültek.
A vetélkedő helyezettjei a belügyi-rendészeti ismereteket oktató köznevelési intézményekben tanulók esetében:
- helyezett: Szegedi Szakképzési Centrum Csonka János Technikum – Csonka_7
- helyezett: Fáy András Technikum, Gimnázium, Szakképző Iskola, Szakgimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium – Fáy Alakulat
- helyezett: Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum – DK1011
A vetélkedő helyezettjei az egészségügyi köznevelési intézmények csapatainak versenyén:
- helyezett: PTE Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola – Pulsusprincessek
- helyezett: ME Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum – Szurikáták
- helyezett: NVSZC Szent-Györgyi Albert Technikum – Medentorok
A vetélkedő helyezettjei a rendvédelmi technikumok és felsőoktatási intézmények hallgatóinak versenyén:
- helyezett: Körmendi Rendvédelmi Technikum – Körmendi fiúk
- helyezett: Körmendi Rendvédelmi Technikum – Körmendi járőrök
- helyezett: Baranya Vármegyei SZC Mohácsi Radnóti Miklós Technikum és Szakképző Iskola – Rókák
A vetélkedő helyezettjei a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek versenyzői esetében:
- helyezett: Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárság – MZ/X
- helyezett: Nemzeti Védelmi Szolgálat – NVSZ
- helyezett: Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság – Alien Queens
Helyezések az egészségügyi dolgozók vetélkedőjén:
- helyezett: Észak-budai Szent János Centrumkórház – Pszichoteam-1+P
- helyezett: Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet – Interteam
- helyezett: Országos Onkológiai Intézet,Daganatpatológiai Központ – Path-Ászok
A vetélkedő a 2024. évben is sikeresen lezajlott, mind a játékosok, mind a zsűritagok részéről pozitív és lelkes visszajelzésekkel.