2014. november 28.
A Magyar Tudomány Ünnepe 2014. rendezvénysorozat belügyi fejezetének ünnepélyes zárására 2014. november 28-án a Belügyi Tudományos Tanács ünnepi ülésén a Belügyminisztérium Márványaulájában került sor. A meghívottakat Dr. Barnabás Beáta akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkár-helyettese, a MTÜ Programtanácsának elnöke és Zsinka András, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkára, a Belügyi Tudományos Tanács ügyvezető elnöke köszöntötte. Az eseményen átadásra kerültek a Belügyi Tudományos Tanács által alapított, a belügyi ágazat tudományos és tudományszervezői munka kiválóságait elismerő Szabó András-érmek és oklevelek. Dr. Felkai László közigazgatási államtitkár, a Belügyi Tudományos Tanács elnöke a tudományos kutatómunka elismerésül kiváló tudományos munkáért Szabó András-érmet adományozott Dr. Angyal Miklós ro. alezredes, a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet szakorvosa részére, a rendészettudomány területén huzamosan magas színvonalon végzett tudományszervező munka elismeréséül kiváló tudományszervező munkáért Szabó András-érmet adományozott Dr. Papp Antal tű. ezredes, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ igazgatója részére.
A rendészettudomány területén kiemelkedően, alkotó módon végzett tudományos kutatómunka elismeréséül kiváló tudományos munkáért Szabó András-oklevélben részesült Dr. Bognár Balázs tű. ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Kritikus Infrastruktúra Koordinációs Főosztály vezetője és Dr. Unicsovics György ezredes, az Alkotmányvédelmi Hivatal igazgatója.
A rendészettudomány területén, magas színvonalon végzett tudományszervező munka elismeréséül kiváló tudományszervező munkáért Szabó András-oklevében részesült Dr. Dobák Imre ezredes, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főosztályvezetője, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Polgári Nemzetbiztonsági Tanszék tanszékvezető helyettese és Dr. Böröcz Miklós r. őrnagy, a Terrorelhárítási Központ munkatársa.
A rendezvényen került sor a 2014. évi pályázati felhívások értékelésére és ünnepélyes eredményhirdetésére:
– Belügyi Tudományos Tanács és a Belügyi Szemle által közösen kiírt pályázati felhívás
– Belügyi Tudományos Tanács, az NBSZ Pályázati Bizottsága, az NBSZ Tudományos Tanács és az AH Tudományos Tanács által kiírt közös pályázati felhívás
– Belügyi Tudományos Tanács és az Országos Vízügyi Főigazgatóság által kiírt pályázat
– BM Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóság és a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ által kiírt közös pályázat
– A Magyar Tudományos Akadémia, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Somos Alapítvány által alapított Katasztrófavédelmi Díj
– Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal és a Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozata által kiírt közös pályázat
– Terrorelhárítási Központ által kiírt pályázati felhívás
– Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa által kiírt pályázat
– Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács által kiírt pályázati
– Rendőrség Tudományos Tanácsa által kiírt pályázat
– Magyar Rendvédelmi Kar által, a rendvédelmi életpálya modell megalkotásért kiírt pályázat
– Magyar Rendészettudományi Társaság által kiírt pályázat
Dr. Sabjanics István, mint az MTÜ 2014 belügyi fejezetének szerkesztője értékelését követően köszönetét fejezete ki az előadóknak, résztvevőknek és a szervezőknek az ágazat november havi rendezvénysorozatért.
2014. október 3.
2014. október 3-án a Belügyi Tudományos Tanács kihelyezett ülést tartott az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában (1067 Budapest, Eötvös u. 7.). A Levéltárban a Tanács nevében Dr. Felkai László közigazgatási államtitkár úr, valamint Dr. Dános Valér ny. r. vezérőrnagy úr köszönte meg a Levéltár főigazgatója részéről kapott meghívást.
A Tanács kihelyezett ülésén Dr. Felkai László elnök úr átadta megbízólevelét Prof. Dr. Józsa Jánosnak, a BTT állandó tagjának.
A Levéltárról elsőként Dr. Gyarmati György főigazgató úr tartott ismertetőt. Elmondta, hogy jogállásukat, tevékenységüket elsősorban az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltáráról szóló 2003. évi III. törvény, valamint az ennek végrehajtására alkotott 43/2003. (III. 31.) Korm. rendelet szabályozza. Elsődleges feladatuk, hogy az 1944. december 21. és 1990. február 14. között az állambiztonsági tevékenységet végző magyar állami szervek működésével összefüggésben a Belügyminisztérium III. Főcsoportfőnökségénél és jogelődeiknél, valamint további, hasonló jogállású szerveknél keletkezett adatokat és iratokat tárolják, valamint keresésüket biztosítsák. Főigazgató úr kiemelte, hogy e körbe tartoznak még a korábban működött ún. „átvilágító” bizottságok munkája során keletkezett adatok és iratok is. Elmondta továbbá, hogy a Levéltár 2003-ban a Történeti Hivatal jogutódjaként jött létre.
Kónyáné Dr. Kutrucz Katalin főigazgató-helyettes asszony rámutatott, hogy jóllehet a Levéltár már több mint 750 ezer megfigyelt személy adatait rögzítette, a kutatómunka folyamatos, és így is nagy tömegű irat feldolgozása nem lehetséges, hiszen azok egy jelentős részét megsemmisítették. Megemlítette, hogy Kelet-Európa több országában sem ismeretlen a Levéltárhoz hasonló intézet működése, nem ritka az sem, hogy a magyarénál nagyságrendekkel nagyobb a munkatársak száma.
Az ismertetőket követően a Levéltár vezetői a felmerült kérdésekre adtak választ, majd mód nyílt a tárolt iratok egy részének megtekintésére. A Tanács tagjait a raktárban Bikki István és Dr. Cseh Gergő Bendegúz főosztályvezető urak kalauzolták. A Tanács tagjai megtekinthették azt az egyedi, német gyártmányú készüléket is, mely az elöregedett, savas és romló állagú papírok savtalanítását egy különleges összetételű folyadék segítségével szünteti meg.
A Levéltár munkatársai felhívták a figyelmet arra, hogy a törvény által szabott keretek között bárki jogosult – akár interneten keresztül is – a rá vonatkozó adatok kikérésére, és ez a jog megilleti a hozzátartozók bizonyos körét is. A Levéltár nyitott a tudományos kutatók számára is, ők azonban bizonyos különleges személyes adatok megismerésére csak meghatározott, több évtizednyi eltelt idő után válnak jogosulttá. A törvény szerint emellett a Levéltárban kezelt iratokat anonimizált formában bárki jogosult megismerni és nyilvánosságra hozni.
Dr. Gyarmati György főigazgató úr a Tanács valamennyi tagjának egy ajándékcsomaggal is kedveskedett, melyben a Levéltár működéséről szóló áttekintő munkákat adott át tájékoztatásul.
A látogatás végén a Levéltár és a Tanács vezetői kölcsönösen biztosították egymást arról, hogy együttműködésük a jövőben is zökkenőmentes lesz, és tevékenységük során az információcsere és a tudományos programok összehangolása is elsődleges szerepet fog kapni.
Dr. Szilvásy György Péter, a Rendészeti Doktoranduszok Országos Egyesületének elnöke,
a Belügyi Tudományos Tanács tanácskozási jogú tagjának beszámolója
2014. február 21.
A Belügyi Tudományos Tanács teljes ülésére 2014. február 21-én, a Belügyminisztérium Márványaulájában került sor.
Dr. Dános Valér ny. r. vezérőrnagy, BTT ügyvezető alelnöke, a BM OKTF főigazgatója, mint az ülés levezető elnöke üdvözölte a megjelenteket, külön köszöntette Prof. Dr. habil. Németh Tamást, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárát, Dr. Felkai László közigazgatási államtitkárt, a Belügyi Tudományos Tanács elnökét és Dr. Hoffmann Imre közfoglalkoztatásért és vízügyért felelős helyettes államtitkárt. Ezt követően Dr. Felkai László tartotta meg köszöntőjét, melyben méltatta a Tanács tagjainak elmúlt évi munkáját és eredményeit. Külön üdvözölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság Tudományos Tanácsának megalakulását. Hangsúlyozta a tudományos tevékenységnek a törvények előkészítésében való fontosságát, valamint azt is, hogy ezen felül a módszertan kidolgozására is nagy hangsúlyt kell fektetni. Az Európai Unióhoz való tudományos igazodással kapcsolatban megemlítette, hogy a 7 éves pénzügyi időszak lezárult és ezzel az 5%-os technikai segítségnyújtási keret megszűnik. Lévén, hogy az EU-s projektek kifutása lényegesen hosszabb, mint a törvényalkotás, így szorgalmazta a tudomány képviselőinek bekapcsolódását a folyamatokba különös tekintettel az „ex ante” feltételek elméleti kidolgozására. A partnerségi megállapodás megkötése után az operatív programok megvalósításában szintén szükséges, hogy a tudomány képviselői részt vegyenek. Példaként említette a területi operatív programokat, melyekhez a vízügyi-, településügyi- és örökségvédelmi tudományos tevékenységre szükség lesz. Megállapította, hogy a Belügyi Tudományos Tanács működésében is megfigyelhető egyfajta hangsúlyeltolódás, mely révén a különböző munkacsoportok megerősödtek és önállósodtak.
Az ülés levezető elnöke megállapította, hogy a Tanács határozatképes, mivel 14 állandó tagja közül 11 jelen van, míg 2 fő meghatalmazás útján érvényesíti szavazati jogát. Bejelentette, hogy a tanácskozási jogú tagok közül mindenki elfogadta a meghívást, mindenki jelen van. Továbbá tájékoztatta a jelenlévőket, hogy Görbe Attiláné Dr. Zán Krisztina r. alezredes asszony, a Belügyi Tudományos Tanács titkára a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen folytatja munkáját. Javaslatának megfelelően a megüresedett tisztséget ideiglenesen Dr. Sabjanics István, a BM OKTF Tudományszervezési Osztályának osztályvezetője látja el. Ezt követően a Tanács szavazásra jogosult tagjai egyhangúlag megszavazták a meghívóban közzétett napirendi pontokat. Bejelentette továbbá, hogy 2014. február 18-án megalakult a Belügyi Tudományos Tanács Vízügyi Tudományos Tanácsa. A tagok a megbízóleveleket Miniszter Úr jelenlétében korábban átvették. Külön köszöntötte Láng István urat, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettesét, valamint Dr. Huszár László tábornok urat, aki átvette a Büntetés-végrehajtás Tudományos Tanácsának irányítását. Megköszönte Dr. Katona Géza professzor úrnak, hogy jelenlétével és munkájával részt vesz a Tanács tevékenységében. Láng István beszédében mérföldkőnek nevezte a Vízügyi Tudományos Tanács megalakulását. Kihangsúlyozta, hogy az első időszakban az operatív, gyorsan hasznosítható kutatásokra van szükség és továbbra is törekedni kell arra, hogy a kutatások a feladatokkal arányban legyenek. Bízik benne, hogy a Belügyi Tudományos Tanács és a Vízügyi Tudományos Tanács együttműködése eredményes lesz. Dr. Váradi József, a Vízügyi Tudományos Tanács elnöke köszöntötte a jelenlévőket és örömét fejezte ki, hogy a Belügyi Tudományos Tanács tagjai és résztvevői lehetnek. Fontos lépésnek tartotta, hogy a Belügyminisztérium vezetése fontosnak érezte a Vízügyi Tudományos Tanács létrehozását, hiszen Magyarország vízügyi nagyhatalom a tudomány területén és az árvízi védekezésben. Tájékoztatta a jelenlévőket a Tanács alakuló ülésén elhangzottakról. Feladataikról elmondta, hogy a következő tennivaló a Tanács 2014. évi munkatervének elkészítése, valamint a Víz Világtalálkozó eredményeinek feldolgozása és ismertetése a márciusi Víz Világnapon. Bejelentette, hogy a Vízügyi Tudományos Tanácsot Dr. Józsa János, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja fogja képviselni a Belügyi Tudományos Tanácsban, állandó tagként. Prof. Dr. habil. Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára méltatta Belügyminisztériumot a Vízügyi Tudományos Tanács létrehozásáért, valamint szorgalmazta a Tanács, az MTA és az egyetemek együttműködését az eredményes munka érdekében. Dr. Sabjanics István a Belügyi Tudományos Tanács állandó tagja, a BM OKTF Tudományszervezési Osztályának vezetője bemutatta a BTT 2013. évi tevékenységét. Elsőként összefoglalta a 2013. évi munkatervben szereplő kutatások helyzetét. Részletesen bemutatta a munkacsoportok tevékenységét, valamint a tudományos pályázatok eredményeit. A rendezvények tekintetében ismertette a BTT elmúlt évi konferenciáinak részleteit. Az események között külön kiemelte „A terrorizmus Rubik-kockája, avagy a fenyegetések komplex megközelítése”, valamint „A rendvédelem és a honvédelem területén végzett orvosi és pszichológiai tevékenység kihívásai napjainkban” című tudományos-szakmai konferenciákat. Hangsúlyozta, hogy a rendezvények nem jöhettek volna létre külső támogatások nélkül. Bejelentette, hogy a 2014. évi Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat nyitásakor nagy hangsúly kerül a vízzel kapcsolatos téma bemutatására. Tájékoztatást adott a Tanács honlapjának helyzetéről és látogatottságáról, valamint a honlappal kapcsolatos jövőbeni tervekről. Dr. Katona Géza részletesen ismertette a Szakterminológiai Munkacsoport tevékenységét. A munkacsoport tagjai 2013-ban a bűnüldözés, a bűnügyi technika, a nemzetközi bűnügyi együttműködés és a bűnmegelőzés szakterületeiről 404 tárgyszót határozott meg és foglalt ideiglenes jegyzékbe. Az összegyűjtött kifejezések megjelenítéséhez az informatikai háttér előkészítése szükséges. Mihalovszky Gabriella az Alkalmazott Pszichológiai Munkacsoport vezetőjeként bemutatta a kutatócsoport munkáját és az általuk végzett kutatás sajátosságait és eredményeit. Elmondta, hogy a 2013. év legnagyobb kihívása a rendészeti vezető-kiválasztási rendszer tudományos megalapozása volt. Célul tűzték ki egy új kompetencia lista létrehozását, amely megalapozhatja és professzionális irányba viheti a vezető-kiválasztási rendszer megalkotását. Véleménye szerint a kutatócsoport munkájának egyik legfontosabb eredménye az egyes belügyi szervek vezetői állományának közös szemlélet szerint történő vizsgálata, valamint az eredmények egységes értékelési rendszerének kialakítása volt. Megköszönte a Belügyi Tudományos Tanácsnak a lehetőséget, hogy létrejöhetett az Alkalmazott Pszichológiai Munkacsoport. Dr. Dömötör Tamás, a Területrendezési és Településügyi Munkacsoport vezetője elmondta, hogy a Munkacsoport alapvetően 3 területre fókuszált az elmúlt évben: jogszabályok véleményezése, konferenciaszervezés és egy tudástár létrehozása Belügyi Tudományos Tanács honlapján. Bejelentette, hogy egy külön ad hoc munkacsoport jön létre Tájépítészeti Munkacsoport néven. Dr. Dános Valér kapcsolódva Dr. Sabjanics István úr pályázati rendszerekről szóló beszámolójához elismerését fejezte ki a munkáért a tudományos tanácsoknak és felhívta a figyelmet, hogy a pályázatok finanszírozása a működtető belügyi szervek saját költségvetésének terhére történik. Köszönetét fejezte ki a munkacsoportoknak előző évi munkájukért. Ezt követően szavazásra bocsájtotta a 2013. évről szóló jelentést. A Tanács egyhangúlag elfogadta a beszámolót.
Dr. Sabjanics István tételesen ismertette a Belügyi Tudományos Tanács 2014. évi munkatervét. Elmondta, hogy a korábbi évek tapasztalataiból tanulva, az idei évre kevesebb rendezvényt terveznek, de ezeket fókuszáltabban kívánják előkészíteni.
Dr. Dános Valér bejelentette, hogy a BM OKTF néhány témában megjelenik mind a kutatások, mind a pályázatok tekintetében. Példaként említette a „Rendőri jelenlét a kistelepüléseken, különös tekintettel a hátrányos helyzetű térségekre”, a „Gyermekvédelemhelyet és a bűnmegelőzés szerepe”, és az „Időskorúak áldozattá válásának megelőzése” című kutatásokat, valamint a tehetségkutatást célzó és a Belügyminisztérium ágazati célkitűzéseihez kapcsolódó pályázatokat. Ezt követően szavazásra bocsájtotta a BTT 2014. évi munkatervét. A Tanács egyhangúlag elfogadta a munkatervet. Dr. Sabjanics István tételesen ismertette a Belügyi Tudományos Tanács 2014. évi költségvetési tervét.
Ezt követően Dr. Dános Valér szavazásra bocsájtotta a BTT 2014. évi költségvetési tervét, melyet Tanács egyhangúlag elfogadott. Felkérte Dr. Felkai László elnök urat az ülés berekesztésére. Dr. Felkai László megköszönte mindenkinek az aktivitást és a részvételt.