A Munkacsoport létrejöttének körülményei:
Dr. Hoffmann Imre, közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár úr kezdeményezésre, 2015 márciusában megkezdődött a közfoglalkoztatás területén folyó szakmai-tudományos tevékenységre vonatkozó együttműködés kialakítása a Belügyi Tudományos Tanács részéről. A Közfoglalkoztatási Statisztikai Elemzési és Monitoring Főosztály munkatársaival folytatott többszöri munkamegbeszélés eredményeképpen, helyettes államtitkár úr egyetértésével az a döntés született, hogy az elmúlt években végzett kutatások hasznosítása, a jövőbeni kutatói tevékenység, szakmai-tudományos rendezvények szervezése, valamint a tudományos pályázatok kiírása – a Belügyi Tudományos Tanács keretein belül egy állandó munkacsoport létrehozását indokolja.
A Közfoglalkoztatási Munkacsoport – a felkért, különböző tudományterületeket képviselő kutató és szakértő tagok részvételével 2015. július 29-én megtartotta alakuló ülését. A munkacsoport összetétele azt a komplexitást tükrözi, amit a közfoglalkoztatás érdemi tárgyalása igényel.
A Munkacsoport célja a közfoglalkoztatás-tervezés és – irányítás tudományos igényű, elméleti hátterének biztosítása.
A Közfoglalkoztatási Munkacsoport feladatai:
A munkacsoport tagjai:
VEZETŐ:
egyeztetés alatt
TITKÁR:
Bodnárné Dr. Boda Dorottya PhD
Belügyminisztérium
Közfoglalkoztatási, Statisztikai, Elemzési és Monitoring Főosztály
vezető főtanácsos
ÁLLANDÓ TAGOK:
Dr. Bódis Lajos PhD
Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar,
Munkagazdaságtani Központ
egyetemi docens
Busch Irén
Belügyminisztérium
Közfoglalkoztatási, Statisztikai, Elemzési és Monitoring Főosztály
főosztályvezető
Prof. Dr. Chikán Attila, akadémikus
Budapesti Corvinus Egyetem, Gazdálkodástudományi Kar
Vállalatgazdaságtan Intézet, Versenyképesség Kutatóközpont
professor emeritus
Dr. Czirfusz Márton PhD
MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézete
tudományos munkatárs
Dr. Csite András PhD
Hétfa Kutatóintézet igazgató
Dr. habil. Csoba Judit PhD
Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar, Politikatudományi és Szociológiai Intézet,
Szociológia és Szociálpolitika Tanszék
tanszékvezető, egyetemi docens
Dr. Györgyi Zoltán PhD
Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar
Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet,
Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék,
egyetemi docens
† Prof. Dr. habil. G. Fekete Éva CSc
Miskolci Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézet, Munka- és Társadalom-gazdaságtan Intézeti Tanszék, tanszékvezető
Dr. Molnár György
MTA Közgazdaság-tudományi Intézet, tudományos főmunkatárs
Dr. Németh Nándor PhD
Pannon Elemző Iroda, ügyvezető igazgató
Máltai Szeretetszolgálat, projekt koordinátor
Dr. Zemplényi Adrienne
Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
jogi igazgató
A munkacsoport eredményei:
2016-ban a Munkacsoport tevékenységének eredményeként megszületett egy, a korábbi kutatási eredményeket összefoglaló helyzetelemzés. Ezt követően, a helyzetelemzést és a munkacsoport által szervezett műhelybeszélgetéseken és konferenciákon megismert tapasztalatokat felhasználva a Munkacsoport kialakította azoknak a releváns kutatási témáknak a jegyzékét, amelyek segítségével a közfoglalkoztatás fejlesztéséhez szükséges ismeretek aktualizálását, kiegészítését, illetve rendszerezését elvégezhetik a döntéshozók. 2017. második felében a BM közbeszerzési eljárást indított, amelyiknek az eredményeként a Hétfa Kutatóintézet és partnerei kiterjedt kvalitatív kutatást indíthattak A közfoglalkoztatás hatása a helyi gazdaságra, helyi társadalomra címmel. Ennek keretében négy járás 15, különböző munkaerő-piaci, demográfiai szociális, és település-szerkezeti adottságokkal, illetve közfoglalkoztatási érintettséggel rendelkező településén készültek egyéni, csoportos és fókuszcsoportos interjúk polgármesterekkel, közfoglalkoztatás szervezőkkel, közfoglalkoztatottakkal, és foglalkoztatási és szociális szakemberekkel. Az adat-, és a dokumentum elemzést is tartalmazó, valamint lakossági kérdőívezéssel is kiegészített kutatás eredményeit összefoglaló záró-tanulmányt, annak mellékleteit és az arról készített kivonatot a közfoglalkoztatási portál publikálta.
Ahogy a 2018. évi tevékenységről szóló beszámolóból megtudható, a kutatás eredményeit BM KVHÁT, a Munkacsoport és Hétfa Kutatóintézet által közösen szervezett november 7-ei konferencián mutatták be. A nagyjából 70 közfoglalkoztatással foglalkozó munkaügyi és munkagazdasági szakember részvételével rendezett eseményen az előadásokat vita követte. A konferencián elhangzottak összefoglalója az on-line Munkaügyi Szemle 2019 évi első számában jelent meg.
A Munkacsoport feladatterve szerint további kutatási tervek körvonalazásával és a közfoglalkoztatással kapcsolatos, szak-, és tudományterületek közötti párbeszéd elmélyülését segítő rendezvény szervezésével folytatja munkáját 2019-ben.
A közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár 2024 februárjában tett javaslata alapján – a közfoglalkoztatás nagyságrendjének és jelentőségének csökkenésére hivatkozással – a Közfoglalkoztatási Munkacsoport megszűnt.
A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Ruzsonyi Péter
A munkacsoport célja a rendészet jogalkotás, valamint a rendőrség és a más rendvédelmi szervek törvényes és hatékony működésének elősegítése. Ennek érdekében:
2013-ban 2 alkalommal ülésezett. „A gyűlölet bűncselekmények – dogmatika és joggyakorlat” című tudományos ülésre 2013. március 08-án, a „Rendészeti modernizáció – korszerű rendőrség” című kerekasztal beszélgetésre 2013. november 28-án került sor.
2015. november 18-án sikerrel került megrendezésre „Rendészeti képzési modellek itthon és a nagyvilágban” című kerekasztal beszélgetés.
A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Ruzsonyi Péter
A munkacsoport az évtizedek óta zajló rendvédelmi kutatások – első lépésben – magyar nyelvű eredményei archívumának elkészítését tűzte ki célul. Ennek érdekében tevékeny és folyamatos munkakapcsolatot kívánt kiépíteni a rendvédelmi szervezetek, kutatási háttérintézmények, valamint oktatási intézmények között. A munkacsoport tevékenysége kiterjedt a publikációk és egyéb kutatási eredmények gyűjtésére, rendszerezésére. A munkacsoport megalakulásakor célul tűzte ki kutatói végpontok kialakítását, általuk elérhetővé válnak a korábbi kutatási eredményeket, ezzel is elősegítve a jelenlegi és jövőbeni rendvédelmi kutatások számának és színvonalának emelését.
A Munkacsoport az időközben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Egyetemi Központi Könyvtára és Levéltára az ÁROP 2.2.21 projekt keretében létrehozott egyetemi repozitórium – rendszere miatt befejezte tevékenységét. A LUDITA az egyetem szellemi vagyonát, kutatási produktivitását reprezentáló digitális tudástár, teljes szövegében (ill. egyéb multimédiás mivoltában) képes tárolni, kereshetővé tenni az oktató- és tudományos kutatómunka során keletkezett és megőrzésre érdemesnek tartott dokumentumokat.
A rendészettudományi és közszolgálati területén jelenleg folyamatban van a LUDITA rendszer CEPOL adatbázisával való összekapcsolásának megoldása.
A munkacsoport vezetője: Dr. Ulicska László
A Munkacsoport célja:
A munkacsoport célja a belügyi ágazatok szempontjából releváns társadalmi folyamatok, szakpolitikai problémák figyelemmel kísérése, a felzárkózási stratégia tervezését, végrehajtását, nyomonkövetését szolgáló kutatási, fejlesztési javaslatok megfogalmazása. A munkacsoport kiemelt figyelmet fordít a felzárkózási szakterület és a belügyi, önkormányzati, közfoglalkoztatási területek számára egyaránt fontos szaktudományos, szakpolitika területek együttműködési lehetőségeire. Ugyancsak kiemelt figyelemmel kezeli az említett szakterületek felzárkózási szakpolitikai szempontból meghatározó Európai Uniós és nemzetközi folyamatait, törekszik nemzetközi szakértői kapcsolatok kialakítására.
A munkacsoport feladataiban elsődlegesnek tekinti a szakmai tapasztalatcsere, az ágazatok közötti tudástranszfer előmozdítását. Ennek érdekében szakmai megbeszéléseket, szemináriumokat, konferenciákat tart. A munkacsoport, a szakterületet illetően javaslataival részt vesz a BTT pályázatainak előkészítésében. Felkérésre, szakpolitikai tudományos grémiumként véleményezi a felzárkózási szakterület kutatási, fejlesztési és szakpolitikai jellegű dokumentumait.
A Munkacsoport létrejöttének körülményei:
A Munkacsoport 2020-ban jött létre, miután a 9/2019. (IV.30.) BM utasítás értelmében a társadalmi felzárkózásért helyettes államtitkárság az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Belügyminisztérium szervezetében a közigazgatási államtitkár irányítása alá került.
A munkacsoport vezetője: Dr. Dömötör Tamás
A munkacsoport célja a területrendezéssel és az építésüggyel kapcsolatos jogalkotás tudományos alapú segítése. Ennek érdekében:
A munkacsoport eredményei:
A Miniszterelnökséghez kerülő feladat miatt a munkacsoportok tevékenysége a Belügyi Tudományos Tanácson belül megszűnt.
A munkacsoport vezetője: Dr. Sabjanics István
A Munkacsoport célja: A Belügyi Tudományos Tanács gondozásában a Biztonsági kihívások a 21. században című 2017-ben megjelentett tanulmánykötet tematikusan kibővített, aktualizált tartalommal új és korszerű kiadásának – a Számítástechnikai és Kutatóintézet szakmai együttműködésével – e-book formában történő megjelentetésének előkészítése.
A Munkacsoport létrejöttének körülményei: Az elmúlt évtizedek környezeti problémái, globális társadalmi-gazdasági változásai, migrációs folyamatai olyan veszélyeket, problémákat hoztak felszínre, melyek kapcsán a biztonság témakörének értelmezése megváltozott, differenciált igények léptek fel, új területek, kérdések kerültek felszínre; így a biztonsági kihívások komplex, rendszerszintű áttekintése rendkívül időszerűvé vált.
A Belügyi Tudományos Tanács a téma fontossága miatt Biztonsági kihívások a 21. században címmel tanulmánykötetet jelentetett meg 2017. évben. A hiánypótló, mintegy 900 oldalas non profit kiadvány az elmúlt évtizedek állapotelemzése és a várható tendenciák, prognózisok bemutatását követően, a jelen biztonságához kötődő kutatásait jelenítette meg, iskolateremtő tudósok, innovatív kutatók, valamint gyakorlati szakemberek tudományo s és szakmai eredményeinek, tanulmányainak publikálásával.
A tanulmánykötet iránt mutatkozó nemzetközi érdeklődés életre hívta Security Challenges in the 21st Century című angol nyelvű fordítás nyomtatott és digitális formában történő megjelentetését.
A téma fontossága, valamint a kötet – iskolateremtő tudósok, innovatív kutatók, valamint gyakorlati szakemberek – alkotóinak javaslata alapján megkezdődött a magyar nyelvű kötet II. kiadásának előkészítésének, digitális átdolgozásának folyamata, a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet munkatársainak szakmai közreműködésével.
A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Blaskó Béla
A munkacsoport vezetője: Dr. Sabjanics István
A Munkacsoport javaslatot tesz a Belügyminisztérium és szerveinél dolgozó doktoranduszok ösztöndíjrendszerére, a doktori képzéshez kapcsolódó jogi háttér felülvizsgálatára, aktualizálására. Javaslatot tesz a belügy ágazaton belül folytatott, a doktori képzéshez kapcsolódó egységes tanulmányi szerződésrendszer kidolgozására.
A Belügyi Tudományos Tanács és a BM Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóság által közösen meghirdetett – a 2014/15-ös tanévre, a NKE PhD hallgatói számára, Doktori Képzési Ösztöndíj elnyerésére – pályázat sikeresen lezárult, mely a 2015/2016. tanévben ismét meghirdetésre került. A Belügyminisztérium együttműködési megállapodást kötött állam- és jogtudományi doktori iskolákkal, a Doktoranduszok Országos Szövetségével, valamint az Országos Doktori Tanáccsal a külső doktorandusz gyakornoki rendszer kialakítása, működtetése céljából. A Munkacsoport tevékenysége 2014. évben lezárult.
A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Bukovics István
A munkacsoport létrejöttének célja tűzszerész és veszélyes környezet felderítési feladatok ellátására alkalmas – jó terepjáró képességgel, távirányítással és vontatmányt befogadó képességgel rendelkező – robotok fejlesztése, illetve olyan moduláris felépítésű robotrendszer fejlesztése, amely jól alkalmazkodik a változatos környezethez és képes felderíteni a veszélyes anyagokat (sugárzás, vegyi anyag, hőhatás, fertőző anyagok). További fejlesztési lehetőségként felmerülhet a robotok csoportos együttműködését lehetővé tevő rendszer kialakítása is.
A problémakör feltérképezése érdekében a Munkacsoport bekapcsolódott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (és elődszervezete, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem), a Magyar Hadtudományi Társaság és az MHTT Elektronikai, Informatikai és Robotikai Szakosztály által szervezett Robothadviselés tematikájú tudományos konferenciasorozatba. A konferenciasorozat 2001-ben kezdődött, és az évek múltával nem csak a szűken vett katonai robottechnikával kapcsolatos kérdésköröket kutatják, és adnak számot az eredményekről. hanem a tágabban értelmezett tudományos-szakmai kapcsolódásokat is. Ilyenek, többek között, a védelmi infokommunikációs rendszerek, a kiberhadviselés, vagy a robotok alkalmazása a természeti és civilizációs katasztrófavédelmi, megelőzési, védekezési és rehabilitációs feladatokban.
A Munkacsoport részéről a konferenciákon előadásokkal közreműködtek a Munkacsoport tagjai, mely anyagok, tanulmányok formájában a Hadmérnök című folyóiratban jelentek meg.
Ezen túlmenően a Munkacsoport kapott néhány vállalkozói megkeresést tudományos-szakmai együttműködésre. Azonban a tárgyalások során nyilvánvalóvá vált, hogy a vállalkozói részről szponzorációt várnak, vagy saját fejlesztésükhöz anyagi támogatást remélnek, és nem elsősorban tudományos-szakmai háttérmunkát, együttműködést. Mivel a Belügyi Tudományos Tanácsnak nem feladata, és lehetősége sincs anyagi, pénzügyi támogatásra, így ezek a kezdeményezések elhaltak.
A konferenciákon, vagy egyéb szakmai-tudományos rendezvényeken, projektekben továbbra is igyekszünk szerepet vállalni.