A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Ruzsonyi Péter
A munkacsoport célja a rendészet jogalkotás, valamint a rendőrség és a más rendvédelmi szervek törvényes és hatékony működésének elősegítése. Ennek érdekében:
2013-ban 2 alkalommal ülésezett. „A gyűlölet bűncselekmények – dogmatika és joggyakorlat” című tudományos ülésre 2013. március 08-án, a „Rendészeti modernizáció – korszerű rendőrség” című kerekasztal beszélgetésre 2013. november 28-án került sor.
2015. november 18-án sikerrel került megrendezésre „Rendészeti képzési modellek itthon és a nagyvilágban” című kerekasztal beszélgetés.
A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Ruzsonyi Péter
A munkacsoport az évtizedek óta zajló rendvédelmi kutatások – első lépésben – magyar nyelvű eredményei archívumának elkészítését tűzte ki célul. Ennek érdekében tevékeny és folyamatos munkakapcsolatot kívánt kiépíteni a rendvédelmi szervezetek, kutatási háttérintézmények, valamint oktatási intézmények között. A munkacsoport tevékenysége kiterjedt a publikációk és egyéb kutatási eredmények gyűjtésére, rendszerezésére. A munkacsoport megalakulásakor célul tűzte ki kutatói végpontok kialakítását, általuk elérhetővé válnak a korábbi kutatási eredményeket, ezzel is elősegítve a jelenlegi és jövőbeni rendvédelmi kutatások számának és színvonalának emelését.
A Munkacsoport az időközben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Egyetemi Központi Könyvtára és Levéltára az ÁROP 2.2.21 projekt keretében létrehozott egyetemi repozitórium – rendszere miatt befejezte tevékenységét. A LUDITA az egyetem szellemi vagyonát, kutatási produktivitását reprezentáló digitális tudástár, teljes szövegében (ill. egyéb multimédiás mivoltában) képes tárolni, kereshetővé tenni az oktató- és tudományos kutatómunka során keletkezett és megőrzésre érdemesnek tartott dokumentumokat.
A rendészettudományi és közszolgálati területén jelenleg folyamatban van a LUDITA rendszer CEPOL adatbázisával való összekapcsolásának megoldása.
A munkacsoport vezetője: Dr. Dömötör Tamás
A munkacsoport célja a területrendezéssel és az építésüggyel kapcsolatos jogalkotás tudományos alapú segítése. Ennek érdekében:
A munkacsoport eredményei:
A Miniszterelnökséghez kerülő feladat miatt a munkacsoportok tevékenysége a Belügyi Tudományos Tanácson belül megszűnt.
A munkacsoport vezetője: Dr. Sabjanics István
A Munkacsoport javaslatot tesz a Belügyminisztérium és szerveinél dolgozó doktoranduszok ösztöndíjrendszerére, a doktori képzéshez kapcsolódó jogi háttér felülvizsgálatára, aktualizálására. Javaslatot tesz a belügy ágazaton belül folytatott, a doktori képzéshez kapcsolódó egységes tanulmányi szerződésrendszer kidolgozására.
A Belügyi Tudományos Tanács és a BM Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóság által közösen meghirdetett – a 2014/15-ös tanévre, a NKE PhD hallgatói számára, Doktori Képzési Ösztöndíj elnyerésére – pályázat sikeresen lezárult, mely a 2015/2016. tanévben ismét meghirdetésre került. A Belügyminisztérium együttműködési megállapodást kötött állam- és jogtudományi doktori iskolákkal, a Doktoranduszok Országos Szövetségével, valamint az Országos Doktori Tanáccsal a külső doktorandusz gyakornoki rendszer kialakítása, működtetése céljából. A Munkacsoport tevékenysége 2014. évben lezárult.
A munkacsoport vezetője: Prof. Dr. Bukovics István
A munkacsoport létrejöttének célja tűzszerész és veszélyes környezet felderítési feladatok ellátására alkalmas – jó terepjáró képességgel, távirányítással és vontatmányt befogadó képességgel rendelkező – robotok fejlesztése, illetve olyan moduláris felépítésű robotrendszer fejlesztése, amely jól alkalmazkodik a változatos környezethez és képes felderíteni a veszélyes anyagokat (sugárzás, vegyi anyag, hőhatás, fertőző anyagok). További fejlesztési lehetőségként felmerülhet a robotok csoportos együttműködését lehetővé tevő rendszer kialakítása is.
A problémakör feltérképezése érdekében a Munkacsoport bekapcsolódott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (és elődszervezete, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem), a Magyar Hadtudományi Társaság és az MHTT Elektronikai, Informatikai és Robotikai Szakosztály által szervezett Robothadviselés tematikájú tudományos konferenciasorozatba. A konferenciasorozat 2001-ben kezdődött, és az évek múltával nem csak a szűken vett katonai robottechnikával kapcsolatos kérdésköröket kutatják, és adnak számot az eredményekről. hanem a tágabban értelmezett tudományos-szakmai kapcsolódásokat is. Ilyenek, többek között, a védelmi infokommunikációs rendszerek, a kiberhadviselés, vagy a robotok alkalmazása a természeti és civilizációs katasztrófavédelmi, megelőzési, védekezési és rehabilitációs feladatokban.
A Munkacsoport részéről a konferenciákon előadásokkal közreműködtek a Munkacsoport tagjai, mely anyagok, tanulmányok formájában a Hadmérnök című folyóiratban jelentek meg.
Ezen túlmenően a Munkacsoport kapott néhány vállalkozói megkeresést tudományos-szakmai együttműködésre. Azonban a tárgyalások során nyilvánvalóvá vált, hogy a vállalkozói részről szponzorációt várnak, vagy saját fejlesztésükhöz anyagi támogatást remélnek, és nem elsősorban tudományos-szakmai háttérmunkát, együttműködést. Mivel a Belügyi Tudományos Tanácsnak nem feladata, és lehetősége sincs anyagi, pénzügyi támogatásra, így ezek a kezdeményezések elhaltak.
A konferenciákon, vagy egyéb szakmai-tudományos rendezvényeken, projektekben továbbra is igyekszünk szerepet vállalni.
A munkacsoport vezetője: Dr. Sabjanics István
A Munkacsoport célja: A Belügyi Tudományos Tanács gondozásában a Biztonsági kihívások a 21. században című 2017-ben megjelentett tanulmánykötet tematikusan kibővített, aktualizált tartalommal új és korszerű kiadásának – a Számítástechnikai és Kutatóintézet szakmai együttműködésével – e-book formában történő megjelentetésének előkészítése.
A Munkacsoport létrejöttének körülményei: Az elmúlt évtizedek környezeti problémái, globális társadalmi-gazdasági változásai, migrációs folyamatai olyan veszélyeket, problémákat hoztak felszínre, melyek kapcsán a biztonság témakörének értelmezése megváltozott, differenciált igények léptek fel, új területek, kérdések kerültek felszínre; így a biztonsági kihívások komplex, rendszerszintű áttekintése rendkívül időszerűvé vált.
A Belügyi Tudományos Tanács a téma fontossága miatt Biztonsági kihívások a 21. században címmel tanulmánykötetet jelentetett meg 2017. évben. A hiánypótló, mintegy 900 oldalas non profit kiadvány az elmúlt évtizedek állapotelemzése és a várható tendenciák, prognózisok bemutatását követően, a jelen biztonságához kötődő kutatásait jelenítette meg, iskolateremtő tudósok, innovatív kutatók, valamint gyakorlati szakemberek tudományo s és szakmai eredményeinek, tanulmányainak publikálásával.
A tanulmánykötet iránt mutatkozó nemzetközi érdeklődés életre hívta Security Challenges in the 21st Century című angol nyelvű fordítás nyomtatott és digitális formában történő megjelentetését.
A téma fontossága, valamint a kötet – iskolateremtő tudósok, innovatív kutatók, valamint gyakorlati szakemberek – alkotóinak javaslata alapján megkezdődött a magyar nyelvű kötet II. kiadásának előkészítésének, digitális átdolgozásának folyamata, a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet munkatársainak szakmai közreműködésével.