Kiadásért felelős személy:
Dr. Tóth Tamás bv. altábornagy, országos parancsnok
A kiadvány megjelenéséért felelős vezető:
Dr. Csató Kornélia bv. ezredes, hivatalvezető
Főszerkesztő:
Várkonyi Zsolt Kristóf
Szerkesztette:
Várkonyi Zsolt Krisfóf
Kiemelten sikeres védekezés a koronavírus ellen – a Büntetés-végrehajtási Szervezet feladatai és jó gyakorlatai című konferencia kiadványa
Kiadási évszám:
2021
További leírás
In: Börtönügyi Szemle 2021/3-4. szám
Szerkesztette:
Horváth Attila
Tanulmányok a Csemegi-kódex megalkotásának 140 évfordulója tiszteletére
2711.9 KB
Kiadási évszám:
2020
További leírás
Kossuth Lajos mondása, hogy a magyar nemzet – jogásznemzet, különösen a 19. századra volt igaz. A reformkor kezdetén még a rendi jog és partikularizmus volt a meghatározó, a század végére pedig nemcsak az alkotmányos monarchia kereteit hozták létre, hanem szinte a teljes jogrendszer kodifikációja lezajlott. A magyar politikai elit történetének egyik legszebb korszaka ez az időszak. A reformkor építkezése, a modern Magyarország megalapozása az áprilisi törvényekkel, a túlerővel szembeni hősies szabadságharc, a neoabszolutizmussal szembeni passzív rezisztencia, majd a reális kompromisszum: a kiegyezés. Ezután következhetett a békés építőmunka, a kodifikáció.
Csemegi Károly a „jogásznemzet” egyik legkiválóbb képviselője. Kiváló nyelvtudása révén a korszak szinte teljes európai irodalmát megismerhette. Ügyvédi vizsgája után őrnagyi rangban harcolt a szabadságharcban. Ezért büntetésül bebörtönözték, és besorozták az osztrák hadseregbe. Még ezt az időt is kihasználta. Akárcsak Kossuth, ő is a fogsága idején tanult meg angolul.
A Bach-korszakban ügyvéd, de folyamatosan publikál is. Ezért is figyelt fel munkásságára az igazságügyi kormányzat, és bízta meg a büntető törvénykönyv (1878. évi V. tc.) megalkotásával, amely élete fő műve lett, és amelyet a nagy jogtudósra emlékezve csak Csemegi-kódexként emlegetünk.
Most jeles jogtudósok révén tisztelegtünk a 140. évforduló kapcsán a nagy előd munkássága előtt. Békés Ádám egyetemi docens a Csemegi-kódex büntetéstani tételeiről, Nánási László főügyész a Csemegi-kódex megalkotásáról, Pallo József tudományos dékánhelyettes, egyetemi docens a Csemegi-kódex novelláiról, Szabó József Tamás bíró a Csemegi-kódex későbbi hatásáról, Mezey Barna tanszékvezető egyetemi tanár a Csemegi-kódex legfontosabb elvi tételeiről, Tóth Mihály professor emeritus Csemegi Károly emberi nagyságáról értekezett. Vókó György professor emeritus pedig megismertette a hallgatóságot a versbe szedett Csemegi-kódexszel.
Romain Rolland francia író gondolatát idézve emlékeztünk meg tehát a nagy jogtudósról, kodifikátorról: „Nem állítom, hogy az emberek többsége ezeken a csúcsokon tud élni. De hogy egy évben egyszer zarándokként oda felmenjenek. Megújítják tüdőjük levegőjét és ereik vérét. Ott fenn közelebb fogják magukat érezni az Örökkévalósághoz. Azután visszatérnek az élet síkságára mindennapi harcra edzett szívvel.”
Horváth Attila alkotmánybíró, tanszékvezető egyetemi tanár
Szerkesztette:
Várkonyi Zsolt Kristóf
Az igazság védelmében - tanulmánykötet
1555 KB
Kiadási évszám:
2019
Szerkesztette:
Schmehl János, Pallo József
Korszakváltás a Büntetés-végrehajtásban - Útmutató a bv. törvény megismeréséhez
1470.8 KB
Kiadási évszám:
2015
További leírás
„Az Országgyűlés 2013. december 17-én elfogadta a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvényt. A magyar jogállamiság és a büntetés-végrehajtási szervezet számára egyaránt kiemelkedő eseményt jelent mindez, hiszen első alkalommal jelenik meg a legmagasabb szintű jogszabály, azaz törvény formájában a személyi szabadság elvonásával járó jogkövetkezmények végrehajtása.
Az új szabályozás több szempontból jelentős változást hoz a büntetés-végrehajtási szervezet szakmai munkájában. Az új elemekkel kibővülő feladatokat csak elkötelezett, a jogalkalmazást készségszinten ismerő és komplex szemléletmóddal rendelkező személyi állománnyal lehet végrehajtani. Nem titkolt célunk az, hogy a „Korszakváltás a büntetés-végrehajtásban” címet viselő kiadványt az aktuális ismeretek közlésén túl szakmatörténeti dokumentumként őrizzük meg az utókor számára, bemutatva azt, hogyan gondolkodtunk 2015-ben hivatásunkról és a magyar büntetés-végrehajtási jogról.„
Idézet Csóti András bv. vezérőrnagy
bv. főtanácsos, országos parancsnok
a Büntetés-végrehajtás Tudományos Tanácsa
kiadványában írt Köszöntőjéből
Szerkesztette:
Deák Ferenc, Pallo József
Börtönügyi Kaleidoszkóp
3210.2 KB
Kiadási évszám:
2014.